Agenda Cultural doctubre

 

Diumenge 1


CICLISME
De 09.00 h a 14.00 h
Eixida i meta Pavelló Víctor Cabedo
XXV Marxa BTT Clàssica de Tardor
Organitza Club BTT Onda

SORTEIG CADAFALS I CAIXONS
A les 09.30 h
Al Teatre Mònaco
Primera convocatòria de la assemblea general

A les 10.30 h
Al Teatre Mònaco
Segona convocatòria de la assemblea general

A les 11.00 h
Al Teatre Mònaco
Sorteig de cadafals i caixons

CINE D’ESTRENA
A les 18.00 h
Al Teatre Mònaco
Dunkerque
A benefici de l’ONG Delwende

Dilluns 2


FESTA DEL 9 D’OCTUBRE A ONDA
Concurs de botifarra
A les 17.30 h
A la biblioteca d’adults
(Es necessita inscripció)

L'HORA DEL CONTE
De 17.30 h a 18.15 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P3.
De 18.15 h a 19.00 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P4 i P5.

CASAL JOVE
A les 18.00 h
Assemblea usuaris Casal Jove

De 18.00 h a 19.30 h
Curs iniciació a la fotografia

INICI PREINSCRIPCIÓ CURS MAT
Del 2 al 13 d’octubre de 2017
Al Casal Jove

CIM
Comencen els tallers

Dimarts 3


FESTA DEL 9 D’OCTUBRE A ONDA
Concurs de la Fallera calavera
A les 17.30 h
A la Biblioteca d’adults
(Es necessita inscripció)

L'HORA DEL CONTE
De 17.30 h a 18.15 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P3.
De 18.15 h a 19.00 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P4 i P5.

CASAL JOVE
A les 19.00 h
Taller radio

De 19.00 h a 20.00 h
Conversa en anglès

TÀNDEM: INTERCANVI LINGÜÍSTIC
De 19.30 h a  21.00 h
A la sala de reunions de la Casa de la Cultura
Organitzat per la Biblioteca

Dimecres 4


CASAL JOVE
Grans jocs a l’aire lliure

De 18.00 h a 19.30 h
Classe de guitarra

FESTA DEL 9 D’OCTUBRE A ONDA
Narració del 9 d’octubre als centres educatius
en horari escolar.
Adreçada als escolars de 2n cicle de primària

Dijous 5


L'HORA DEL CONTE
De 17.30 h a 18.15 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P3.
De 18.15 h a 19.00 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P4 i P5.
CLUB DE LECTURA JUVENIL DE LA BIBLIOTECA D'ONDA
De 18.00 a 19.00 h
A  la sala de reunions de la Casa de la Cultura
Es parlarà sobre un còmic de terror
Harrow county 1. Innumerables seres, de Cullen Bunn i Tyler Crook

CASAL JOVE
A les 17.30 h
Excursió senderisme
(es necessita preinscripció)

FESTA DEL 9 D’OCTUBRE A ONDA
Narració del 9 d’octubre als centres educatius
en horari escolar.
Adreçada als escolars de 2n cicle de primària

PILOTA VALENCIANA
A les 19.00 h
A la Cassola
Visualització del documental de Pujol II.
Organitza Club Pilotari d'Onda

Divendres 6


CASAL JOVE
Recreatius

FESTA DEL 9 D’OCTUBRE A ONDA

  • A les 19.00 h

A la sala d’actes de la Casa de la Cultura
Presentació del llibre El dit sobre el mapa,
de Daniel P. Grau

  • A les 22.00 h

A la sala de la Cassola de la Casa de la Cultura
Concert: Sis veus per al poeta

SLOT
A les 22.00 h
A la seu del Club Slot Onda
Campionat Social Pista GT3
Organitza Club Slot Onda

Dissabte 7


SENDERISME
A les 06.30 h
Senderisme xodos – xodos
Eixida des de el Molí de la Reixa
Recorregut de 14 Km
Organitza Club Desplome Onda
(Confirmar assistència en el Club)

FESTA DEL 9 D’OCTUBRE A ONDA
A les 10.30 h
Eixida des de la Font de Dins
Visita guiada amb la col·laboració de
Vicent García Edo

PRESENTACIÓ
A les 19.00 h
Al Teatre Mònaco
Presentació de la Regina Infantil Fira 2017

Diumenge 8


FESTA DEL 9 D’OCTUBRE A ONDA
A partir de les 18.00 h
Davant del pavelló Victor Cabedo
Espai de tallers:
Tallers, jocs, photocall, aula de Jaume I
Tallers de muixerangues de Xàtiva i Vinaròs
Taller de música, Grup de tabal i dolçaina d’Onda
Taller de ball, Grup Folklòric d’Onda
Taller de gegants i cabuts, Colla gegantera d’Onda
Correllengua: Lectura del Manifest,
amb la col·laboració d’Acció Cultural del paía Valencià

SOPAR DE GERMANOR
A partir de les 21.00 h
Al Pavelló Victor Cabedo
Amenitzat per el grup Ravalers
Les persones interessades en assistir poden fer la
seua inscripció a la recepció de la Casa de la Cultura

Dilluns 9


PILOTA VALENCIANA
De 09.00 h a 13.30h
Carrer Sant Miquel
Dia de la Pilota Valenciana
Organitza Club Pilotari d'Onda

Dimarts 10


L'HORA DEL CONTE
De 17.30 h a 18.15 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P3.
De 18.15 h a 19.00 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P4 i P5.

CASAL JOVE
Taller risoteràpia

De 19.00 h a 20.00 h
Conversa en anglès

TÀNDEM: INTERCANVI LINGÜÍSTIC
De les 19.30 h a les 21.00 h
En la sala de reunions de la Casa de la Cultura
Organitzat per la Biblioteca
Dimecres 11

CLUB DE LECTURA DE LA BIBLIOTECA D'ONDA
De 19.30 h a 21.00 h
A la sala de reunions de la Casa de la Cultura
L'autor Pere Cervantes parlarà del seu llibre Tres minutos de color
CASAL JOVE
Jocs esportius

De 18.00 h a 19.30 h
Classe de guitarra

Divendres 13


CASAL JOVE
A les 18.00 h
Torneig Clash Royale

SLOT
A les 22.00 h
A la seu del Club Slot Onda
VIII Rallye Campionat Social Rallyes
Organitza Club Slot Onda

Dissabte 14


TALLER DE CERÁMICA
A les 11.00 h
Al Museu del Taulell Manolo Safont
Dissabtes de ceràmica,Taller de ceràmica familiar
Enric Mestre i Manolo Safont

PRESENTACIÓ
A les 19.00 h
Al Teatre Mònaco
Presentació de la Regina Major Fira 2017

XIV VOLTA A PEU FIRA D’ONDA
A les 16.30 h
Al Olímpic
Categories infantils
A les 17.30 h
Absoluta
Eixida i meta al Olímpic
Recorregut 10 Km
Organitza Club de Atletisme Onda

Diumenge 15


WORKOUT I CALISTÈNIA
De 10.00 h a 13.00 h i de 15.00 h a 21.00 h
(20.00 h entrega de trofeus)
Al parc 8 de Març
Campionat de Street Workout i Calistènia Fira d'Onda 2017
Organitza Associació Cultural de Gimnàstica Postural d'Onda

TENIS, PÀDEL I FRONTENIS
A les 13.00 h
Al Club de Camp
Finals de tenis, pàdel i frontenis
De Fira d'Onda 2017 i entrega de Trofeus.

PREMIS LITERARIS
A les 19.00 h
Al Teatre Mònaco
Premis literaris de l'Ateneu Cultural i Mercantil d'Onda

Dilluns 16


MENJAR HOMENATGE PER A MAJORS FIRA D’ONDA
De 10.00 h a 13.00 h. Del 16 al 19 d’octubre
Al CIM
Arreplegada de tickets

L'HORA DEL CONTE
De 17.30 h a 18.15 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P3.
De 18.15 h a 19.00 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P4 i P5.

CASAL JOVE
A les 18.00 h
Assemblea usuaris Casal Jove

De 18.00 h a 19.30 h
Curs iniciació a la fotografia

MUSEU DEL TAULELL
De 09.00 h a 12.00 h
Inici de l’activitat didàctica
Els fruïts de la tardor, dirigida a tots els
alumnes de 2n de primària d’Onda

Dimarts 17


L'HORA DEL CONTE
De 17.30 h a 18.15 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P3.
De 18.15 h a 19.00 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P4 i P5.

CASAL JOVE
A les 17.30 h
Taller Construeix el teu volcà
De 19.00 h a 20.00 h
Conversa en anglès

TÀNDEM: INTERCANVI LINGÜÍSTIC
De les 19.30 h a les 21.00 h
En la sala de reunions de la Casa de la Cultura
Organitzat per la Biblioteca

Dimecres 18


CASAL JOVE
Gincana Fira d’Onda 2017

De 18.00 h a 19.30 h
Classe de guitarra

MUSEU DEL TAULELL
A les 19.00 h
Donació d’un obra del ceramista Enric Mestre

Pròrroga de l’exposició Enric Mestre. Retrospectiva 1.0 fins
al 10 de desembre

Dijous 19


L'HORA DEL CONTE
De 17.30 h a 18.15 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P3.
De 18.15 h a 19.00 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P4 i P5.

CASAL JOVE
A les 19.00 h
Taller Aprenc a gaudir de la Fira d’Onda 2017

De 19.00 h a 20.00 h
Conversa en anglès

INAUGURACIÓ EXPOSICIONS
A les 19.00 h
A la sala d’exposicions de la Casa de la Cultura
Pedacitos de mí
Pintures de M.ª Carmen Vidal

Seguidament

A la sala d’actes de la Casa de la Cultura
XXIV EXFILNUCOL ONDA OCTUBRE 2017
de Pasqual Santos Albella

Divendres 20


CASAL JOVE
Recreatius

CORREFOC I FEST – ONDA
A les 23.15 h
A la plaça del Pla

Seguidament

A la plaça Rei en Jaume
Festival Fest – Onda
Diumenge 22

BOLOS SERRANOS
A les 16. 00h
Camp Municipal Bolos Serranos
Campionat de Fira d'Onda 2017
Organitza Bolos Serranos

CONCERT
A les 23.00 h
Al pavelló Victor Cabedo
Concert de l'orquestra simfònica SAMVO,
amb l'actuació de Sandra Polop

TEATRE
A les 23.00 h
Al Teatre Mònaco
Dos más Dos

Dilluns 23


PILOTA VALENCIANA
A les 17.30 h
Trinquet Municipal d'Onda
Partida de professionals
Organitza el Club Pilotari Onda

CONCERT
A les 23.00 h
Al Raval de Sant Josep
Concert de l’orquesta Big Band
amb l’actuació de Alejandro Parreño

Dimarts 24


MUSICAL INFANTIL
A les 17.00 h i a les 19.00 h
Al Teatre Mònaco
Cenicienta la magia del musical

FUTBOL SALA
A les 19.00 h
Al pavelló Municipal
Presentació del F.S. At.Onda i partit entre
el F.S. At.Onda i CFS Bisons Castelló
Organitza F.S. At.Onda

Dimecres 25


TEATRE
A les 19.00 h i a les 23.00 h
Al Teatre Mònaco
L’arròs del dijous
amb Carmen Juan i Lola Moltó

CONCERT INFANTIL
A les 19.00 h
Al pavelló Victor Cabedo
Dàmaris Gelabert

Dijous 26


CONCERT
A les 19.00 h
Al Teatre Mònaco
José Aparicio ‘’Apa’’, Flamencianes

CHICUELINA
A les 19.30 h
A la sala d’actes de la Casa de la Cultura
Entrega del trofeu al millor quite artístic
de la fira de la Magdalena 2017
al matador de bous
Jonathan Varea

Divendres 27


COLOMBICULTURA
A les 17.00 h
Al Recinte taurí
Tradicional LVII concurs de Fira d’Onda 2017

A les 20.30 h entrega de trofeus en la Casa de la Cultura
Organitza el Club de Colombicultura la Ondense

TEATRE
A les 23.00 h
Al Teatre Mònaco
Pels Pèls

Diumenge 29


GRUP FOLKLÒRIC D’ONDA
A les 17.00 h
Al Teatre Mònaco
XXVIII Mostra de folklore tradicional

FUTBOL
A les 17.00 h
Camp Municipal La Serratella
C.D. Onda - Club de Futbol La Vall, Regional Preferent
Organitza C.D. Onda

Dilluns 30


TALLER: NEURODESENVOLUPAMENT EN LES PRIMERES ETAPES
A les 11.00 h
Biblioteca Infantil
A càrrec de Carlos Ribes, fisioterapeuta i osteòpata
Organitzat en col·laboració amb l'associació Popar i criar
L'HORA DEL CONTE
De 17.30 h a 18.15 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P3.
De 18.15 h a 19.00 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P4 i P5.

CASAL JOVE
A les 18.00 h
Assemblea usuaris Casal Jove

Dimarts 31


L'HORA DEL CONTE
De 17.30 h a 18.15 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P3.
De 18.15 h a 19.00 h
A la saleta d'activitats de la Biblioteca Infantil
Per a l'alumnat de P4 i P5.

TALLER DE CREACIÓ LITERÀRIA
De les 17.45 h a les 19.45 h
Sala d'actes de la Casa de la Cultura
Organitzat per la Biblioteca

TÀNDEM: INTERCANVI LINGÜÍSTIC
De les 19.00 h a les 21.00 h
En la sala de reunions de la Casa de la Cultura
Organitzat per la Biblioteca

CASAL JOVE
Halloween


1.- EXPOSICIONS


ENRIC MESTRE: RETROSPECTIVA 1.0
Del 15 de juny a 10 de desembre
Al Museu del Taulell Manolo Safont
Horari: De dimarts a divendres de 11.00 h a 14.00 h
i de 16.00 h a 20.00 h
Dissabtes, diumenges i festius de 11.00 h a 14.00 h
i de 17.00 h a 20.00 h

TRES SIGLOS DE VIDA MILITAR EN LA PROVINCIA DE CASTELLÓN
Del 14 de Setembre al 8 d'Octubre
A la Casa de la Cultura
Horari: De dilluns a dissabte de 10.00 h a 13.30 h
i de 17.30 h a 20.00 h
Diumenges de 11.00 h a 13.30 h

PEDACITOS DE MÍ
Del 19 d’octubre al 5 de novembre de 2017
En la sala d’exposicions de la Casa de la Cultura
Horari: Del 19 al 31 d’octubre de 2017
Dies laborals de 10.00 h a 14.00 h i de 17.30 h a 21.00 h
Dissabtes: Tancat
Diumenges i festius de 11.00 h a 13.30 h i de 18.00 h a 20.00 h
Del 2 al 5 de noviembre de 2017
Dies laborals de 11.00 h a 14.00 h i de 17.30 h a 20.30 h
Diumenges de 11.00 h a 13.30 h

XXIV EXFILNUCOL ONDA OCTUBRE 2017
Del 19 al 23 d’octubre de 2017
En la sala d’actes de la Casa de la Cultura
Horari: Dies laborals de 10.00 h a 14.00 h i de 17.30 h a 21.00 h
Dissabtes: Tancat
Diumenges i festius de 11.00 h a 13.30 h i de 18.00 h a 20.00 h


2.- ALTRES ACTIVITATS


ESCOLA MUNICIPAL DE TEATRE CURS 2017-2018
Formalització de la matricula per a tots els cursos:
Del 25 de setembre al 13 d'octubre
A les oficines del SAT de l'Ajuntament, de 09.00 h a 14.00 h

PROGRAMA MUNICIPAL D'ACTIVITATS FORMATIVES 2017-2018
Sorteig:
Es realitzarà el 3 de octubre a les 13.00 h.
A la Sala d'Actes de la Casa de la Cultura (1r pis)
Formalització de la matricula:
Del 10 al 20 d'octubre
Al SAT de l’Ajuntament, de 09.00 h a 14.00 h
per internet (Autoliquidacions on line) a l'enllaç https://autoliquidicaciones.onda.es/

VISITES GUIADES TURÍSTIQUES
Visites guiades al Castell i centre històric: dissabte i diumenge (resta de dies amb petició)
Punt de trobada: Porta del Castell d'Onda.
Hora: 12.00 h
Durada: 2 h
Preu: 10,00 euros adults, xiquets i xiquetes gratis fins als 15 anys
Informació i reserves: info@quierocultura.es Tel. 665 863 318/685 315 475
Nota: Els diumenges, tot i que les visites estan garantides, es recomana realitzar reserva prèvia.

MOLÍ DE LA REIXA
Horari: dimarts i dijous de 11.00 h a 13.00 h

HORARI  BIBLIOTEQUES
Biblioteca d'adults
De dilluns a divendres: De 09.30 h a 14.00 h i de 16.00 h a 21.00 h
Dissabtes: De 10.30 h a 14.00h

Biblioteca infantil
De dilluns a divendres: De 17.00 h a 20.00 h

CASAL JOVE


  • Conversa en anglès

Preinscripcions fins el dia 6 de setembre. Llistat de persones admeses 7 de setembre
Horari:  Dimarts i dijous de 19:00 a 20:00 h
Inici: 14 de setembre
Finalització: 19 d’octubre
Durada: 10 hores
Participants: 25 participants
Taller gratuït

  • Classes de guitarra

Preinscripcions fins el dia 6 de setembre. Llistat de persones admeses 7 de setembre
Horari:  Dimecres de 18:00 a 19:30 h
Inici: 13 de setembre
Finalització: 18 d’octubre
Durada: 9 hores
Participants: 25 participants
Curs gratuït. Necessari dur la teua guitarra
Curs iniciació a la fotografia
Preinscripcions fins el dia 22 de setembre. Llistat de persones admeses 25 de setembre
Horari: Dilluns, de 18:00 a 19:30h
Inici: 18 de setembre
Finalització: 16 d’octubre
Durada: 6 hores
Participants: 25 participants
Curs gratuït – Necessari que portes la teua millor ferramenta per a fer fotos: mòbil, càmera, etc.

  • Curs MAT (Monitor/a d’Activitats de Temps Lliure educatiu Infantil i Juvenil)

Horari: Divendres de vesprada i dissabtes tot el dia
Inici:  3 de novembre
Finalització: 22 de desembre
Preinscripció: del 2 al 13 d’octubre
Llistat de persones admeses: 17 d’octubre
Preu:
150,00 euros persones empadronades a Onda
300,00 euros persones no empadronades a Onda

Descomptes
Presentant el Carnet Jove de l‘IVAJ es realitzarà una reducció del 10% en els cursos superiors a 5,00 euros

En cas de diversitat funcional igual o superior al 33% s’obtindrà una reducció del 50% en cursos superiors a 5,00 euros

Horari
A partir de l’11 de setembre: Dilluns a Divendres de 17.00 h a 21.00 h
23 a 27 d’Octubre (Fira d’Onda): Tancat

MUSEU DEL TAULELL

14 d’octubre de 11.00 h a 14.00 h
Taller de ceràmica familiar "Enric Mestre i Manolo Safont" dins dels Dissabtes de ceràmica. Consisteix en una visita guiada i un taller de ceràmica al voltant de l’obra dels dos ceramistes. Gratuït per als onders, menors de 4 anys i persones amb discapacitat; per a la resta 3 euros/ persona.
El termini d´inscripció obert a partir del 2 d´octubre a través del tfn. 964 770 873
email: mribera@museoazulejo.org  / vlopez@museoazulejo.org

Del 16 al 19 d´octubre de 09.00 h a 12.00 h - Inici de l´activitat didàctica Els Fruïts de la Tardor, dirigida a tots els alumnes de 2ón de Primària d´Onda.

4.- SERVEI MUNICIPAL D'ESCOLA OBERTA
Servici d'acollida per a menors de 3 a 12 anys (escolaritzats)
De setembre a juny d'acord amb el calendari lectiu
Modalitats del servici: permanent i esporàdica
Matinal de 07.30 h a 09.00 h (inclou desdejuni)
Vespertina d'octubre a maig de 17.00 h a 19.00 h (inclou berenar)
Les sol·licituds es podran realitzar a partir del 18 d'agost
Lloc: Al SAT o per via telemàtica
Presentar el justificant de pagament en la recepció del Casa de la Cultura.

 

  • Comunitat Valenciana
  • Unió Europea